reklama

Z ľudskej kuchyne

Zloženie potravy mačičiek a ľudí sa veľmi líši. Avšak občas nedokážeme odolať, zvlášť ak sa náš štvornohý miláčik veľmi domáha určitej potraviny. Chcem v tomto článku uviesť zoznam niektorých domácich potravín a ich vplyvy na mačací organizmus. Toto nie je návod na kompletné kŕmenie mačičiek, skôr na domácu pomoc v mimoriadnych prípadoch a pri maškrtení. Pri bežnom kŕmení odporúčam kŕmiť mačičky stravou, ktorá je špeciálne pre ne vyrobená. Je dostatočne vyvážená a väčšina nižšie spomenutých potravín a pochutín je skôr ako doplnok, alebo povedzme zákusok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)
Bambus, ako spestrenie mačacieho jedálneho lístku.
Bambus, ako spestrenie mačacieho jedálneho lístku. (zdroj: Andrea Oczvirková)

Mliečne výrobky

Dlho sa tradovalo, že mlieko je tou najlepšou výživou pre mačičky. Aká je však pravda?

1. Kravské mlieko - obyčajné

Kravské mlieko sa nedoporučuje mačkám podávať, pretože sa veľmi líši zložením od mačacieho. Mnohé mačičky naň majú alergiu. Ale mnohým veľmi chutí. Pokiaľ naň nie je mačička alergická (môže sa to prejaviť od hnačiek až po vypadávanie srsti, a škrabanie), v malých dávkach sa môže podávať, ale len ako zákusok. Ani mi ľudia predsa nejeme tortu s maslovou plnkou každý deň.

2. Acidofilné mlieko, jogurty (bez príchute), kefír

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Acidofilné mlieko, alebo neochutené jogurty (z dôvodu, že ochutené jogurty obsahujú viac cukru a je pre mačičky nevhodný) sú pre mačičky ľahšie stráviteľné ako kravské mlieko. Niektorým mačičkám však veľmi nechutia. Pri výskyte hnačky prestať podávať.

Acidko a kefíry môžu pomôcť ako prevencia, pokiaľ má mačka opakované problémy so struvitmi.

3. Zahustené mlieko nesladené

Zahustené mlieko (Tatra, Salko), rozriedené vodou sa dá použiť na prikrmovanie malých mačiatok. Je však vysokokalorické a preto ho dospelým zvieratám odporúčam podávať vo veľmi obmedzenom množstve.

4. Sójové mlieko

Názory jednotlivých publikácií sa na sójové mlieko rôznia. Niektoré ho odporúčajú, iné veľmi nie. Takže radím to, čo pri predošlých bodoch. Len v obmedzenej miere.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5. Kozie mlieko

Svojím zložením je vhodnejšie ako kravské mlieko. Kozie mlieko je vynikajúca náhrada mlieka pre mačiatka, ktoré stratili matku, obsahuje minimum alergénov, mačičky ho majú veľmi radi a posiľňuje ich imunitu.

6. Syry

V závislosti od obsahu soli, podávať len opatrne. Tavené syry sú celkom dobrý spôsob ako podať mačičke liek, ale zase platí, že len v malom množstve a čím je syr menej solený, tým lepšie.

7. Tvaroh, kyslá smotana a cmar

Tvaroh je ľahko stráviteľný, mačky ho milujú. Zuzka už menej, lebo ho máva po ich útoku na misky rozvlečený po celej kuchyni. Kyslá smotana, cmar sú veľmi jedlé. Mliečne výrobky znášajú Zuzkine mačičky veľmi dobre, preto ich podáva raz do týždňa ako večerné kŕmenie, pripadne ešte ak si pri varení niečo vyžobrú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

8. Maslo

Maslo občas, pomôže ak je po granuliach veľmi tvrdá stolica. Takú istú službu urobí i kvalitný stolový olej, prípadne. pupalkový olej (ten je super i na kvalitu srsti).

Zelenina

Mačky sú predovšetkým mäsiani (opak vegetarianov). Alternatívna strava pozostávajúca len zo zeleniny je pre mačičky nevhodná. Dá sa však občas použiť na reguláciu tráviacich ťažkostí.

1. Ryža

Ryža sa dá použiť na zmiernenie ľahšej hnačky. Najlepší spôsob je rozmixovať ju so stravou, na ktorú je mačička zvyknutá. Pokiaľ sa s tej stravy a ryže spraví súvislá masa, mačička ju zje a nebude protestovať, prípadne nevyje len tú stravu. Avšak biela ryža má vysoký obsah cukrov, čiže použiť jedine pri hnačke. Hneda ryža obsahuje viac živín ako biela, ale môže spôsobiť pri normálnom pridávaní do stravy zápchu. Takže používať jedine v prípade hnačky. Pokiaľ sa však v priebehu 24 hodín od podania ryže hnačka nezmierni, radšej neriskujte život vášho zvieratka a vyhľadajte pomoc veterinárneho lekára.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Mrkva

Niektorým mačkách chutí vo varenom stave, avšak odporúčam podávať len v malom množstve. Spôsobuje totiž plynatosť až hnačky. Rozhodne neodporúčam ako diétnu potravinu. I keď niektorí výrobcovia menej kvalitného mačacieho krmiva ju do krmiva pridávajú, ale moje mačičky ju buď nezjedli (nechali v miske), alebo po tomto krmive mali redšiu až hnačkovitú stolicu.

3. Kukurica

Väčšine mačiek veľmi chutí varená kukurica. Po jej zjedení som si nevšimla žiadne negatívne následky. Samozrejme zase odporúčam pravidlo, že menej je viac, čiže podávať skôr výnimočne. Všimla som si však, že ju mačací žalúdok nestrávi a nestrávená sa nachádza v stolici. Takže sa potom nezľaknite.

4. Olivy

Olivy sú pre mnohé mačičky neodolateľné. U mňa fungujú skoro ako mačacia droga, kedykoľvek ich kdekoľvek otvorím, v tom momente mám všetky mačičky okolo seba. Avšak väčšina nálevov, v ktorých sú olivy sú pre mačičky príliš slané. Takže zásadne ich treba podávať prepláchnuté vo vode a len vo veľmi malom množstve. Aby ste nezaťažili mačacie obličky príliš.

5. Strukoviny

Mnohým mačičkám chutí sterilizovaný hrášok alebo fazuľka. Takže môže sa podávať v malých množstvách, ale zase nesolená (najlepšie premytá). Surový hrášok mačičky môžu tiež. Ale pozor, strukoviny spôsobujú plynatosť.

6. Špenát

Neviem, čím to je, ale špenát mačičkám priam neskutočne chutí. Kradli mi špenát, ktorý sa rozmrazoval a pokiaľ si ho manžel uvarí so smotanou, dokážu ho zjesť veľmi veľa. Nenašla som o ňou žiadne negatívne informácie, takže pokiaľ nie je príliš osolený, môže sa mačičkám príležitostne podať miesto jednej normálnej dávky krmiva.

7. Cibuľa

Niektoré mačičky sú ochotné zjesť cibuľu napríklad v rybacej pomazánke, iné sa domáhajú vypraženej. Avšak pre mačičky je nebezpečná, spôsobuje mačičkám zdravotné problémy. Nedávajte im ju v žiadnom prípade!!! Cibuľa spôsobuje anémiu, chudokrvnosť a pre mačky je vyslovene nebezpečna.

8. Cesnak

Cesnak donedávna používali chovatelia ako prírodný prostriedok proti vnútorným parazitom mačiek. Primiešavali im ho pravidelne do stravy. Našťastie, väčšina mačiek takéto jedlo pre jeho pach odmietala, a tým sa spontánne chránila pred otravou. Najnovšie výskumy totiž potvrdili, že cesnak môže mačke spôsobiť ťažkú gastroenteritídu spojenú s vracaním a hnačkami, ďalej chudokrvnosť, žltačku a krvavý moč. Takže ho mačičkám v žiadnom prípade nepodávajte!!!

9. Brokolica

Medzi ďalšiu zeleninu patrí brokolica, naparená, ale i surová pokvapkaná
olivovým olejom. Protinadorové latky z nej dokažu údajne prerušiť výživové
vlákna nádorov takisto.

10. Cvikla, tekvica, cukina a karfiol

Cviklu zbožňujú skôr psy, ale i Ryško - kocúrik s poškodenými očkami ju má rád
nastrúhanú na jemné slížiky.

Cukina a karfiol je tak isto v obľube. Karfiol však podávajte ich však len ako doplnok v malých množstvách.

Tekvica je veľmi zdravá, očisťuje organizmus od toxických latok.

Ryby a vajíčka

Ryby a vajíčka som zámerne dala do jednej skupiny, pretože oba typy potravín môžu byť podávané maximálne jedenkrát týždenne v surovom stave.

Surové ryby aj surové vajíčka odbúravajú mačičkám vitamín A (potrebný pre správne fungovanie pečene) a preto by sa nemali podávať viac ako jedenkrát do týždňa.

Pri podávaní surových vajíčok sa neodporúča podávať aj bielok. Surové žĺtko je pre mačičky zdravé a zlepšuje im kvalitu srsti. Každá časť surového vajca však predstavuje riziko salmonelózy a preto je na zvážení každého majiteľa, či vajce bude podávať alebo nie.

Vajíčka varené na tvrdo sú pre mačičky zdrojom bielkovín a môžu byť dobrým doplnkom potravy.

Varené ryby nesolené sú kvalitnou mačacou potravou.

Konzervované ryby sú pre mačičky príliš slané, takže odporúčam podávať len občas.

Rybí olej je dobrý vyvolávač stolice pri zápche. Ale pokiaľ pretrváva dlhšie ako 24 hodín od podania, navštívte radšej veterinára.

A mačky zbožňujú aj palacinkové cesto. V malom množstve nesladené by nemalo uškodiť.

Mäso a mäsové výrobky

Mačičky sú predovšetkým mäsožravci a preto mäso tvorí najvýraznejšiu zložku ich stravy. Ale nie každé mäso je pre mačičky vhodné. V nasledujúcej časti sa pokúsim rozobrať, ktoré mäsové výrobky mačičky môžu, ktoré nesmú a hlavne prečo. Mačičky v žiadnom prípade nesmú jesť tuk, preto v nasledujúcej časti článku hovorím vždy o chudom mäse.

1. Údeniny

Všetky údené výrobky sú pre mačičky nebezpečné. Majú totiž privysoký obsah soli. Dávajte ich vašim miláčikom len vo veľmi obmedzenom množstve.

2. Hydinové kosti

Hydinové kosti sú trieštivé a preto sú pre mačičky nebezpečné. Neodporúčam podávať ich.

Výnimkou sú surové kuracie krky. Mačičky ich schrúpnu ako nič.

3. Chrupavky

Chrupavky sú ďalšia alternatíva na zoslabenie hnačky. Mačkám veľmi chutia, ale majú tendenciu spôsobovať zápchu. Podávajte len v obmedzenom množstve alebo ako prostriedok na zmiernenie hnačky. Pokiaľ však hnačka do 24 hodín od podania neustúpi, vezmite radšej mačičku k veterinárovi.

4. Bravčové mäso

Surové bravčové mäso je pre mačičky nebezpečné, pretože môže obsahovať parazita, spôsobujúceho ,,falošnú besnotu"

Varené bravčové mäso je pre mačičky trošku príliš mastné, ale nie je nebezpečné. Podávajte však len ako zákusok. A surové bravčové mäso nepodávajte vôbec!!!

5. Kuracie mäso

V surovom stave ho mačičky milujú. Pre zdravé jedince je to dobrá alternatíva ku komerčným krmivám. Nikdy ho však nepodávajte priamo čerstvo kúpené, ale najprv ho nechajte aspoň dva dni v mrazničke, aby ste sa zbavili prípadných parazitov a po rozmrazení ho servírujte.

Pri každom surovom hydinovom mäse je riziko salmonelózy a preto pri kŕmení surovým mäsom ho zvážte.

Kuracie mäso z neznámeho zdroja vždy tepelne upravte, môže obsahovať salmonelózu. Je vhodné aj pre malé mačiatka.

Varené kuracie mäso (nesolené) mačkám chutí. Ale nie je vhodné ako mačacia diéta, pretože je pre mačičky príliš mastné. Pri dlhšom podávaní (viac dní po sebe) by mohlo spôsobiť hnačky.

6. Hovädzie mäso

Surové hovädzie mäso je mačičkami veľmi vyhľadávaná pochúťka. Je dostatočne výživné a je alternatíva ku komerčným krmivám. Podávajte ho však vždy dôkladne premrazené, podobne, ako som uviedla pri kuracom mäse.

Varené hovädzie mäso (nesolené) mačkám chutí tiež.

7. Vnútornosti

Názory na kŕmenie vnútornosťami sa rôznia. Podávanie len samotných vnútornosti neodporúčam, ale ako doplnok k strave sa podávať môžu. Mačičkám najviac chutia srdcia a pečienka. Najlepšie skúsenosti mám s kuracími srdiečkami a pečienkou. Ale nekŕmte len vnútornosťami, pretože obsahujú veľa močoviny a môžu spôsobiť v extrémnom prípadne dnu.

Surová pečeň vyvoláva hnačku. Obsahuje priveľa vitamínu A, aj preto sa nemá skrmovaťt často.

8. Konské mäso

Pokiaľ máte možnosť podávať mačičkám konské mäso tak neváhajte, konské mäso je pre mačičky najvhodnejšie.

9. Jahňacie mäso

Jahňacie mäso je pre mačičky zdravé a veľmi im chutí.

Toto sú len základné typy k doplnkom ku komerčnej potrave pre mačičky. Pri kŕmení použite predovšetkým kombináciu rozumu a srdca. Občas môžete v prísnosti poľaviť, ale nie vždy a tiež pokiaľ ste niektorú s neodporučených potravín mačičke v minulosti podali, nemusíte panikáriť. Len sa jej vyhnite v budúcnosti.

Vaša mačička určite privíta spestrenie bežného jedálneho lístku, len to nerobte na úkor jej zdravia.

Andrea Oczvirkova

Andrea Oczvirkova

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem tak, aby som sa mohla každý deň na seba pozrieť do zrkadla a bola spokojná s tým, čo vidím. Ak niečo nie je správne, nebojím sa postaviť proti tomu a niesť následky. Plním si svoje sny a som šťastná :P Zoznam autorových rubrík:  O mačičkáchNa zamyslenie...SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu