reklama

Máme mačiatko, ktoré nevie samé papať, čo robiť?

Ak nájdete  takéto mačiatko, je lepšie,  počkať a pozorovať ho z diaľky, či sa nevráti matka. Je potrebné často čakať aj niekoľko hodín, ale ak viete, že už nepríde a chcete, aby takéto mačiatko prežilo, bude potrebovať vašu pomoc. Najlepšie riešenie je nájsť inú mačičku ktorá má mlieko a skúsiť ju presvedčiť, aby mačiatko prijala, ale ak takú nenájdete, tak sa pripravte na dlhý boj. Bude náročný a výsledok veľmi neistý. Ale ak to zvládnete, odmenou bude zachránený život.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Šance mačiatok bez mamy sú v priemere také vysoké, aký je počet dní, ktoré boli s matkou, vynásobené počtom týžňov, ktoré žijú. Jednodňové mačiatko má šancu prežiť na umelej výžive asi 1%, kým 8 dňové mačiatko má šancu už 16%. Stopercentnú šancu na prežitie však nemá ani 4, či 5 týždňové mačiatko, lebo vždy sa môže niečo pokaziť. Napriek tomu sa však oplatí skúšať.

Ako zistíte vek mačiatka? Väčšinou len odhadom na základe niektorých znakov. Okolo 8. dňa sa mačiatkam začínajú otvárať očká a väčšinou na 10. deň ich už majú otvorené úplne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zhruba okolo toho 10. dna sa začínajú prerezávať zúbky. Okolo 21. dňa začínajú mačiatka viac vnímať okolie. Okolo 4. týždňa začínajú skúmať aj tuhú stravu, niektoré už samostatne jedia. Okolo 5.-6. týžňa sa im mení farba očí z tmavomodrej na inú.

Mačiatka do konca 4. týžňa majú problém s termoreguláciou, nedokážu si samé udržať teplotu. Preto je veľmi dôležité, aby ste im ju udržiavali vy. Pomôcť môžete s umelohmotnou fľašou, naplnenou teplou vodou, ale lepší je termofor alebo vyhrievací vankúš pre ľudí. Normálna teplota mačiatka je medzi 38 - 39°C. Pri takejto teplote im funguje ich malé telíčko najlepšie, a preto je potrebné udržiavať ju. Ak začína klesať, je nutné okamžite navštíviť veterinára. Teplota okolo 35°C je už prakticky nezvratná. Teplotu nemerajte ortuťovým skleneným teplomerom, ale radšej digitálnym, predávajú ich dnes už všade.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalší dôležitý faktor, ktorý treba sledovať je hmotnosť. Mačiatka by mali každý deň máličko pribrať. Ak by prestali priberať, je nevyhnutné navštíviť veterinára.

Okrem toho, mačiatka sa približne do veku jedného mesiaca nevedia samé vyprázdňovať. V prírode sa o ne stará ich matka, ale keď odchovávate mačiatko vy, musíte ju nahradiť. Po každom kŕmení je potrebné obrúskom, alebo vatičkou, namočenou v teplej vode jemne krúžiť v okolí análneho otvoru a močovej trubice. Cikanie väčšinou stimulujete veľmi rýchlo, kakanie však trvá dlhšie. Niektoré mačiatka kakajú len pri každom druhom kŕmení, ich režim zistíte sami veľmi rýchlo. Stolica by mala byť okrovej (žltohnedej farby), konzistencie plastelíny. Väčšina mačiatok pri kakaní spustí krik a vy už viete, že sa máte pripraviť na utieranie a bleskové odstraňovanie hovienok, aby nezostali dlhšie na koži a nemuseli ste drobčeka umývať. Samozrejme, po každom cikaní, či kakaní je dôležité, teplou vodičkou odstrániť všetky zvyšky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšia dôležitá a súčasne riskatná vec je odblšenie a odčervenie. V prípade takých maličkých mačiatok je dôležité, aby ich nezožrali paraziti a súčasne, aby ste ich neotrávili. Na odblšenie by som použila asi najskôr hrebeň s hustými zubmi (tzv. blšák), maximálne frontline v spreji. Rozhodne nepoužívajte spot-on prípravky na organizmus takého maličkého mačiatka by mohli byť prisilné. Súčasne je veľmi dôležité drobčekov odčerviť. Tým, že ich mama žila vonku a nikdy nebola odblšená, či odčervená, takmer určite ich nakazila škrkavkami, či inými črevnými parazitmi. Na odčervenie použite odčervovaciu pastu a držte sa pravidla, radšej menej, ale častejšie. Z vlastnej skúsenosti viem, že týždeň je priveľa, takže by som odporučila menšie dávky pasty pre mačiatka Vithaminthe, ale asi v štvordňových intervaloch. Opakujte asi tak 3-4krát.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mačiatko by ste mali držať v niečom, čo je dobre čistiteľné. Toto uľahčí podložka pre inkontinentných pacientov, predávajú ju v zdravotníckych potrebách. Rovnakú funkciu spĺňa podložka na prebalovanie bábätiek, podstatné je, aby nasala moč, pretože mačiatka sa môžu pocikať aj mimo intervalov kŕmenia a takto nemusia ležať v mokrom. Ďalšia alternatíva sú jednorázové detské plienky, či dámske vložky.

A teraz to najdôležitejšie - kŕmenie. Nikdy nekŕmte mačiatko kravským mliekom, nedokáže ho stráviť a miesto pomoci mu skôr ublížite. Platí to aj pre dospelé mačky. Detský sunar je lepší, ale najlepší je sunar pre mačiatka. Dnes je, naštastie, už bežne dostupný v chovateľských obchodoch a u veterinárnych lekárov. Osobne používam sunar Royal Canin, ktorý má v balení rovno aj odmerku, flaštičku s cumlíkom a je dobre stráviteľný. Podľa stavu stolice mačiatok mliečko robím v pomere jedna odmerka na 15 ml vody až jedna odmerka na 20 ml vody. Ak naučíte mačiatko piť z fašky s cumlíkom, zjednodušíte si život a má to aj tú výhodu, že si samé reguluje, koľko mliečka potrebuje vypiť. Druhá možnosť je kŕmiť s pomocou injekčnej striekačky, pri tejto možnosti je však riziko, že mačiatko mliečko vdýchne a môže sa dosťať do pľúc. Ak sa tak stane, mačiatko začne tažšie dýchať a vtedy okamžite navštívte veterinára. Hrozí totiž vážny zápaľ pľúc, ktorý ho može zabiť. Mliečko by malo byť teplé, cca 40°C. Dôležité je tiež zásobiť sa radšej väčším množstvom tohto sunaru (čo nepoužijete, môžete darovať miestnemu útulku, určite pomôže ďalším mačiatkam), ako zistiť, že ho neviete zrazu zohnať a zmeníte ho za iný. Toto totiž môže mačiatko rozhnačkovať a veľmi mu ublížiť.

Do mliečka pre mačiatka môžete primiešať asi 0,5 ml plerasanu na jednu flaštičku mliečka. Plerasan dostanete kúpiť v ľudskej lekárni a trošku mu zvýši imunitu, ktorú bez matky má slabšiu ako jeho rovesníci.

Intervaly kŕmenia závisia od veku mačiatka. Do jedného týždňa by to mali byť každé dve hodiny, rozhodne nie dlhšie ako 4 hodiny, mačiatko by mohlo upadnúť do hypoglykemickej kómy a z nej ho už nepreberiete. Okolo dvoch týždňov, môžete predĺžiť intervaly na 3-4 hodiny, nie viac ako na 6 hodín. Okolo troch týždňov už môžete kŕmiť v 4-5 hodinových intervaloch. Intervaly uvidíte aj na mačiatku, keď bude hladné, bude pišťať skôr. A keď naopak mu ešte nevytrávi, nebude chcieť papať.

Čo sa týka množstva, mám skúsenosť, že ak pije mačiatko cez cumlík, samé si ho určuje. A mliečko RC má v návode na použitie uvedené aj odporúčané dávky. Zase platí, že ak je mačiatko hladné, bude sať a pišťať, ak mu nebude stačiť. Ak je sýte, bude mliečko vypľúvať.

Ak týmto všetkým úspešne prejdete, prebojujete sa do veku asi 4 týždňov. A teraz môžete trošku meniť stravu. Hlavná zložka bude ešte stále sunar, ale môžete začať mačiatko učiť papať aj tuhú stravu. Môže to byť surové kuracie mäsko, najemnučko nakrájané, ktoré môžete servírovať samostatne alebo premiešané s granulkami. Najmenšie granulky su Royal Canin Weaning, ktoré však kúpite len u veterinárnych lekárov, a Royal Canin Babycat. Môžete skúšať aj iné kvalitné granulky, ale rozhodne im nedávajte granulky, či konzervy, ktoré kúpite v bežných obchodoch. Na začiatok je lepšie dávať im granulky namočené vo vode, takéto sa dajú aj dávať injekčnou striekačkou ako kašička, a keď si na ňu mačiatko zvykne, aj samé podľa vône začne papať takéto granulky z misky. Okrem tohto môžete spraviť pre mačiatka kašičku z nasekaného kuracieho mäska, chudého hovädzieho mäska, vajíčka uvareného natvrdo, trošky ryže, trošky mrkvičky, trošky tvarohu. Nesoľte ani inak neochucujte, pre mačiatka to nie je zdravé. Ak si chcete pomôcť už pripraveným krmivom, kúpte mu kvalitnejšie konzervičky, ideálne, ak v nich po otvorení vidíte mäsko. Ale v tomto veku je ešte stále lepšie, ak mu to jedlo, radšej pripravujete sami. Môžete mu uvarit alebo dať surové hovädzie, králičie, kuracie, morčacie, jahňacie chudé mäso. Rybacie podávajte len varené a bravčové vôbec. Môžete tiež pridať trošku ryže, vajíčka, neochutený tvaroh, zo zeleniny mrkvičku.

Keď servírujete surové mäsko, je dôležité, aby ste ho pred podaním mali aspoň 48 hodín v mrazničke. Takýmto spôsobom v ňom zlikvidujete prípadné parazity.

Zachrániť takéto malé mačiatko je ťažký boj a verím, že moje rady vám aspoň trošku pomôžu.

Andrea Oczvirkova

Andrea Oczvirkova

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žijem tak, aby som sa mohla každý deň na seba pozrieť do zrkadla a bola spokojná s tým, čo vidím. Ak niečo nie je správne, nebojím sa postaviť proti tomu a niesť následky. Plním si svoje sny a som šťastná :P Zoznam autorových rubrík:  O mačičkáchNa zamyslenie...SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu